MERT SANDALCI

Müzik Araştırmaları

MÜZİK > MÜZİK ARAŞTIRMALARI

Bu sitede bir müzik başlığı olması gerekiyordu. Çünkü benim hayatımın çok önemli bir bölümü müzikle hemhal olarak geçmiştir. Peki burada nasıl yer alacak müzik?

Kronolojiyi esas alarak hazırladığım dosyaları sırayla gireceğim, neyin kronolojisi derseniz benim eserlerle tanışma tarihlerini esas alacağım. Müziklerimin yayınlanma sırası genelde onlarla ilk tanıştığım dönemden günümüze doğru bir kronolojiyi takip edecektir. Böylelikle bugün oldukça ağırlıklı olarak progresive rock dinlemekte olan bir adamın klasik geçmişi, buraya nasıl evrildiği ortaya çıkabilir. Bunu görmenin, bilmenin bir yararı var mıdır? Bilmiyorum, cevaplayamayacağım bir soru. Ama ne yapayım ki kendimi bu konuda pek seviyorum…

Bu arada müziğini dinlediğim sanatçılarla ortak bir müzik zevkimiz olduğunu, ortak hissettiğimizi, hatta Amerika’nın bir ucunda anne ve babalarımızdan aynı duygularla beslendiğimizi görmek bana inanılmaz bir keyif vermiş, hatta öyle bazı durumlar olmuştur ki… Örneğin Michael Daugherty’nin ‘Reflections on the Mississippi’yi yazış hikayesini okurken, hayatında hiç Mississippi’ye gitmemiş babamın bana anlattığı Mark Twain ve Mississippi nehri gözümün önüne gelmiş, adeta Amerika’da kayıp bir kardeşim olduğunu düşünmüş, ağlayasım gelmiştir.

Şimdi,

Bugün için ulaşılabilir kaynağımız “youtube”. Ancak zaman zaman dinlemek istediklerimi burada bulamadığımız da oluyor, bazen de bulduklarımız siliniyor…

Bunun için sitemin yüksek kapasiteli depolama (4 terrabyte’lık hard diskler) aygıtlarına, istediğim müziği yakaladığımda indirecek, yayınlayacak ve saklayacağım. Böylelikle kaybetme riskini ortadan kaldıracağım. Dileyen benim siteden benim favorimi, ya da kendi araştırıp bulduğu başka bir yorumu dinler.

Müzikier yalnızca benim seçkim olacak. Bana ait. Beni etkileyen işler… Bu konuda özel arşivimi burada oluşturacağım, içinde benden başkalarının yorumları, duyguları, düşünceleri olmayacak, yani ortak kabul etmeyeceğim, buna karşın hissettiklerimi açıklıkla anlatacağım. Böylelikle çocukluğumun ilk yıllarından günümüze ne dinledim, niye dinledim nasıl dinledim sorularına da cevaplar yazacağım. Umarım birkaç ay içinde istediklerimin büyük bir bölümünü siteme aktarmış olacağım.

Bugün 16 Aralık 2018’de en severek sürdüreceğim çalışmama başlıyorum.