MERT SANDALCI

BODRUM SERAMİK EVLERİ KOLEKSİYONU

KOLEKSİYONLAR > BODRUM SERAMİK EVLERİ KOLEKSİYONU

BODRUM SERAMİK EVLERİ KOLEKSİYONU

Koleksiyonun adı: Bodrum Evleri
Koleksiyonun ilgili olduğu ülke: Türkiye
Koleksiyon materyalinin üretildiği il: İstanbul
Koleksiyon materyalinin üretildiği ilçe, semt: Fatih / Fener, Balat
Koleksiyon materyalinin üretim yılları: (2000-)
Koleksiyonun sürdürülebilirliği: Eserlerin yaratıcısı Beyhan Gürsoy ürettiği sürece gelişebilir. Şu an için 6 eserden bahsediyoruz.
Koleksiyon materyalinin cinsi: Seramik
Koleksiyon materyalinin imalat şekli: Model çalışması (1,5 yıl sürmüştür). Modelden üzerinden kalıp çıkartılması, kalıba döküm, bisküvi pişirimi, (1. fırınlama), renklendirme, sırlama, (2. fırınlama) çoğaltma.

1) Koleksiyonun yapım amacı:
Balart Sanat Evi’nin kurucusu Beyhan Gürsoy bir yandan tamamını paylaştığım Balat Evleri projesini sürdürürken öte yandan yaz tatillerinde gittiği Bodrum evleri ile de ilgilenmiş, Bodrum’un klasik ev tiplerinin üretimlerini gerçekleştirmiştir. Bodrum evleri araştırmacıların nezdinde 3 grupta incelenmektedir. Kimi araştırmacılar
bunlara ilaveten “Levanten Evi”ni de 4. gurup Bodrum Evi olarak kabul etmektedir.
Koleksiyonun yapım amacı tıpkı Balat / Fener evlerinde olduğu gibi üretimde çeşitliliği sağlayarak, Bodrum mimarisinin tanıtımına yardımcı olmaktır.

EVLER:

1- Musandıralı Ev:
Musandıra, eski Türk evlerinde içine şilteler, yatak takımları vb. koymak amacıyla odaların kapı tarafındaki duvarlarını boydan boya kaplayacak şekilde yapılan gömme dolap, yüklük anlamına gelir. “Bodrum’un Musandıralı Evleri” Mimar Cengiz Bektaş’ın 1974-75 yılları arasında Bodrum Evleri ile ilgili yaptığı araştırmada tespit ettiği 3 tip evden biridir. En küçük plan tipidir. Dikdörtgen bir tabana oturur. Dikdörtgenin kısa kenarı çatıda kullanılacak ahşap kirişlerin boyuna göre ayarlanır.

Duvarlar yığma taş olup, köşe taşları kilitlenecek şekilde işlenmiştir. Genelde toprak
harç kullanılarak örülmüştür. Duvar kalınlıkları 50 cm’dir. Dış ölçü olarak dikdörtgenin kısa kenarı 4,20 - 4,60 m, uzun kenarı; 6,50 -7,50 m’dir. Giriş kapısı, dikdörtgenin uzun kenarının yaklaşık 1/3’ündedir. Beyhan Gürsoy’un çalışmasına esas teşkil eden örnek Cengiz Bektaş’ın kaleme aldığı, Selmin Başak’ın fotoğrafladığı Bodrum Halk Sanatından Bir Örnek adlı eserde yer almaktadır.

2- Sakız Türü Ev (iki katlı): 
Sakız Adası’ndan göçenlerin oradaki mimariyi Bodrum’a taşımalarıyla inşa edilen evlerdir. Orta ölçekli plan tipidir. Genelde musandıralı ev tipine benzer özellikler gösterir; ancak kitle dış boyutları kısa kenarda 4,20-5,00m, uzun kenarda 6,50 -8,00 m’dir. Giriş uzun kenarın ortasından olup, taşlıkla aynı kattadır. Girişte genişliği 1,50 -2,00 m olan bir hol vardır. Holün sağında ve solunda iki oda bulunur. Genelde iki katlı olurlar ancak tek katlı olanlar da bulunur. Koleksiyonumuzda iki farklı örnek bulunmaktadır. Eski yıllarda yapılmış olan örnek daha ağır olup, begonvil eklemeleri bulunmamaktadır.

3- Sakız Türü Ev (tek katlı): 
Genellikle kırsal bölgede karşımıza çıkarlar. Anadolu bağ evlerini anımsatmaktadırlar.

4- Kule Ev:
Zengin evi olarak da tanımlayabiliriz. Kare planlı evin yanında yükselen kule sahibinin varsıllığını gösterir.

5- Levanten Evi:
İzmirli zengin Levantenlerin yazlık evleri olarak inşa edilmişlerdir. Sayıları oldukça azdır. Sakız Türü Evlerden farkları uzun kenarlarının 10 metreyi buluyor olmasıdır. Muhkim, oturaklı simetrik bir görüntü vermektedirler.

6- Sıra Ev

Levanten evlerine benzer, giriş kapısının sağ tarafında ikinci katta başlayan çıkıntılı baca bu tarz evin karakteristiğidir. Bodrum Ortakent’te örnekleri vardır.